مقالات

اضطراب جدایی در کودکان چیست؟

شکایت نخستین، دشواری در جدا شدن از مراقب است. کودکان خردسال ممکن است، پریشانی پایداری را در آغاز پیش دبستانی، مهد کودک و مدرسه ابتدایی تجربه کنند. شدت این پریشانی ممکن است به مقاومت خفیف، چسبیدن های طولانی و گریه‌های اعتراضی دسته بندی شود.
اگر چه احساس اضطراب خفیف در موقعیت های جدید در کودکان خردسال شایع است اما در برخی از کودکان، اضطراب پس از مدت زمانی از بین نمی‌رود و در رشد و کارکرد زندگی روزانه مداخله می‌کند.
چنانچه والدین کودکان را به دلیل دوری از پریشانی ناشی از جدایی، از پیش دبستانی بردارند، مانع از دسترسی کودکان به فرصت های آموزشی مهم می‌شوند.
این کودکان ممکن است نتوانند به راحتی در فعالیت‌های پربار اجتماعی مانند کلاس های ورزشی و هنری، کلاس های شنا، اردوها و جشن تولد شرکت کنند. همچنین اضطراب جدایی با کارکردهای خانواده تداخل می کند چرا که این کودکان وقتی با پرستار خود تنها می‌مانند، در قسمت مراقبت از کودکان گذاشته می شوند یا باید در تختخواب خود بخوابند، در این صورت دست به گریه می‌زنند و بد اخلاقی می کنند. والدین معمولا به خاطر احتیاجات کودکان مضطرب شان، خسته و درهم شکسته می شوند.
شدت پریشانی والدین و کودک به دلیل اضطراب جدایی، معمولا نیاز به حمایت روانشناختی و ارتباط با درمانگران اضطراب را لازم می‌کند.
مرصیه جعفری مشاور و روانشناس

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *