فرزندپروری, مقالات

به چه رفتارهایی بدرفتاری جسمی با کودک گفته می‌شود؟

پیوستار بدرفتاری کودک از تصحیح کردن خیلی آرام (مانند هدایت کردن یادآوری آرامی برای توقف رفتار) تا نظم دهی فیزیکی (مانند به کفل زدن) و پاسخ های فیزیکی سخت (مانند کتک زدن و سوزاندن) دسته بندی می شود. همه خانواده هایی که در درجه بالای پیوستار قرار دارند بعنوان بدرفتاری کننده با کودک در نظر می‌گیریم.
اصطلاح بدرفتاری جسمی به خانواده هایی که در نظام رفتار با کودک بد رفتاری فیزیکی دارند اطلاق می‌شود و همچنین خانواده هایی که از راهبردهای بیش از حد خشن و خشونت بار برای مدیریت رفتار کودک شان استفاده می کنند. به عبارت دیگر به خانواده‌هایی اشاره میشود که برای مهار و نظم بخشی کودکانشان از واژه های خشن، انتقاد، پس زدن، خصومت و وسایل فیزیکی استفاده می کنند.
بچه ها در تمام سنین مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند اما قربانیان زیر ۷ سال بیشتر هستند و از آسیب‌های جدی‌تری رنج می برند و بیشتر احتمال دارد که بازرخداد بدرفتاری را تجربه کنند
سناریو رایج بدرفتاری جسمی با کودک، ماجرای مادری است که فرزندش را مورد بدرفتاری قرار داده است.
این به این دلیل است که مادر معمولاً اولین مراقب و پرستار کودک شناخته می شود.
این مادران معمولاً حمایت‌های اجتماعی کم یا روابط بین شخصی نامناسبی دارند اغلب فقیر هستند و چندین کودک و عوامل تنش زای زیادی دارند.
زمانی به نظر می‌آمد که بیشتر والدین بدرفتاری کننده با کودکان، خودشان در هنگام کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفتند اما اکنون گمان بر این است که فقط حدود یک سوم والدینی که کودکانشان را مورد بدرفتاری قرار می دهند خودشان مورد بدرفتاری بودند. تجربه حاکی از آن است که بد رفتاری جسمی مادرها به ندرت عمدی اند بلکه بیشتر یک شیوه انضباطی غلط و واکنش افراطی والد تنیده به بدرفتاری کودک می باشد.
در این راستا و برای حذف بدرفتاری با کودک در این خانواده ها ، آموزشهای فرزندپروری و بازی درمانی رابطه والد_کودک ضروری بنظر میرسد. این فعالیت‌ها کمک می‌کند تا والدین نسبت به کودکان رفتارهای منطقی تر و مؤثرتری را بکار ببرند و از آسیب روانی و جسمی به کودکان خود پرهیز کنند.
مرضیه جعفری روانشناس کودک
38211196 نگاه زیبا زندگی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *