کودک و نوجوان, مجله نگاه زیبا زندگی

راهکارهایی برای کاهش پرخاشگری کودکان

1. چیزهایی را که باعث خشم می شود بشناسید. آیا در کار بچه ها دخالت می کنید؟ مثلاً در مورد تکالیف مدرسه، دوستان، طرز لباس پوشیدن و چیزهای دیگر سخنرانی می کنید؟ به جای وضع قوانین و دنبال کردن آن قوانین کودکان را سرزنش می کنید؟ آیا به جای تمرکز بر حل مشکل از تنبیه استفاده می کنید؟به جای درخواست، دستور می دهید؟ وقتی بگویید((وقت شام است)) بچه ها بهتر پاسخ میدهند تا بگویید((همین الان بیا برای صرف شام))
2.جلسه های خانوادگی ترتیب دهید تا فرزندان شما بدانند که زمانی هست که در مورد آنچه که آنها را آزرده می کند بتوانند حرف بزنند و برای مشکلات راه حل پیدا کنند.
3. برای فرزندان کوچکتر از انتخاب های محدودی استفاده کنید،نه اینکه بگویید چه کاری انجام دهند.
4. در ایجاد جدول کارهای روزمره، بچه ها را دخالت دهید،بدین ترتیب این جدول رئیس است ،نه شما. وقتی از بچه‌ها می‌پرسید که جدول زمانی تان در مورد وقت شام یا خواب چیست، احساس قدرت می کنند.
5.وقتی فرزند شما در شرایط خوبی است به او یادآوری کنید که می دانید او اغلب عصبانی است و از او کمک بخواهید که به روش هایی فکر کند که بتواند خشمش را طوری نشان دهد که به کسی آسیب نزند.به او پیشنهاد دهید که بالشتی را در چنگ بگیرد و با به موسیقی مورد علاقه اش گوش کند،یا محل آرامشی را پیدا کند. برای بچه‌های بزرگتر پیشنهاد کنید چیزی را که باعث خشم او شده بنویسد یا نقاشی کند.
6.اگر پدر یا مادر مجرد هستید، از حرفهای نامربوط به والد دیگر کودک بپرهیزید. این باعث خشم زیاد کودک به والد دیگرش می‌گردد و نیز باعث رفتار پرخاشگرانه می‌شود. طوری با کودک صحبت نکنید که انگار یک بزرگسال است.
7.از عصبانیت خودتان نترسید. یاد بگیرید بگویید(( من عصبانی هستم)) وقتی احساستان را به زبان بیاورید الگوی مناسبی برای فرزندتان فراهم می کنید،تا این که در عمل نشان دهید.
8. از روش های محترمانه برای مدیریت خشم خود استفاده کنید و با صداقت بگویید من در مورد ________ احساس ________ می کنم)) بنابرين آرام می‌شوید و با روش‌های درست به آن رسیدگی می‌کنید.
9.زمان تماشای تلویزیون را که پر از برنامه های خشونت بار است، محدود کنید.فیلم هایی را که فرزندانتان تماشا می‌کنند، زیر نظر بگیرید. در مورد خشونت در بازی‌های رایانه‌ای و موسیقی ها با آنها صحبت کنید. نظرتان را واضح بیان کنید، اما به آنها هم گوش دهید.
مهارتهایی که فرزندان یاد می گیرند:
بچه ها باد می گسرند آنچه را که احساس می‌کنند با آنچه که به آن عمل می‌کنند،متفاوت است.یعنی اشکالی ندارد که عصباني شوند،اما خوب نیست که به دیگران آسیب برسانند یا با بی احترامی رفتار کنند.آنها یاد می‌گیرند که می‌توانند قدرت داشته باشند و روی خودشان و زندگی شان نظارت کنند.هیچ کس از قدرت نداشتن لذت نمی‌برد و بچه ها ترجیح می دهند یاد بگیرند که چگونه می توانند بدون اینکه برای نیازهایشان بجنگند موفق شوند.
اصول پرورش فرزند:
1.پرخاشگری با بیان نیازمندی ها به شکل مثبت متفاوت است و مهم است که فرزندان این اختلاف را یاد بگیرند.به آنها باد دهید که برای آنچه می‌خواهند درخواست کنند، شما هم به نظر آنها گوش دهید. به بچه ها آموزش دهید که بدون تحقیر دیگران به نیازهایشان برسند. 2.به استاندارد تربیت دختران و پسران دقت کنید گاه پسر ها برای رفتار بی ادبانه و گستاخی مجاز شمرده می‌شوند و گاهی دخترها برای بیان نیازهایشان جرئت کافی پیدا نمی کنند.برای پسرها و دخترها به طور مساوی لازم است که احساسات خود را بشناسند و بدانند رفتارشان از احساسشان جداست.
3.گاهی خشم آمار نمی شود. شاید شما خودکشی دارید که خیلی عصبانی است،اما خشمش را در درونش نگه می دارد. دنبال علائمی مثل گوشه گیری، رفتارهای تهاجمی انفعالی و مصرف مواد مخدر بگردید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *